Milyonlarca Emeklinin Refah Payını Bekliyor: Uzman İsim Verilip Verilmeyeceğini Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rakamlara göre altı aylık enflasyon yüzde 24,73 olarak belirlendi. Açıklanan rakamlara göre bu fark SSK (4a) ve Bağkur (4b) emeklilerinin maaşlarına temmuz ayında yansıtılacak.

Milyonlarca emekli tarafından yılın ikinci yarısı için memur ve memur aleyhine gelişen zam eşitsizliğinin çözülüp çözülmeyeceğini merak konusu oldu? Emeklinin merak ettiği bir diğer konu ise geçmiş yıllarda olduğu gibi refah payının verilip verilmeyeceği oldu?

MEMUR EMEKLİLERİNİN ZAMMI YÜKSELTİLECEK Mİ?

Mynet’e konuşan Ekonomist Muhammet Bayram, milyonlarca emeklinin merak ettiği sorulara açıklık getirdi.

Bayram, memur emeklileri için eşitleme yapılmayacağını, memur maaşına geçmiş dönemde verilen seyyanen zammın piyasada ücret dengesizliğini ortaya çıkardığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Daha önceki dönemlerde SSK ve Bağ-Kur emekli maaşı memur emekli maaş zammı oranına eşitlenmiş ve buna ek bir miktar refah payı artışı olmuştu. Ancak bu dönem memur emeklisi için eşitleme yapılmadı. Herkesin hak ettiği oran neyse o tutarın alındığını gördük. Memurlar için bir artış zaten beklemiyorduk. Memura seyyanen zam ile piyasada ücret dengesizliği ortaya çıkmaya başlamıştı. Seyyanen zam ile en düşük memur maaşı şu anda 40 bin TL’ler seviyesinde bulunuyor.”

“REFAH PAYI BEKLİYORUM”

Asıl dengelenmesi gereken konunun en düşük emekli aylığı olduğunun altını çizen Bayram konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Öncelikle her dönemde olduğu gibi bu dönemde de bir refah payı artışı bekliyorum. Zaten yapılacak son yüksek oransal zamlar olacak bu. Çünkü enflasyon düşüşe girdi. Şu anda 6 aylık enflasyon yüzde 24,73, Merkez Bankası’nın öngörüsüne göre ise sene sonu enflasyon tahmini 38-42’ler seviyesinde. Yılın ikinci yarısı için emekli ve memur zammının yüzde 15’ler seviyesinde olacağını tahmin ediyoruz.”

“REFAH PAYI TEMMUZ’A YETİŞMESE BİLE…”

Meclis’in temmuz ayının üçüncü haftasına kadar açık olacağını hatırlatan Bayram, “Refah payı ve ek zam için bir kanun düzenlemesi gerekiyor. Ama Temmuz’un üçüncü haftasına kadar Meclis çalışacak. Şu an Torba Yasa için birçok madde görüşülüyor. Ancak ek zamların yetişmediği dönemler oldu daha önce. Kanun düzenlemeleri yapılıp ek ödemeler yapıldı. Bunun mümkünatı var” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x