Evini Tadilat Etmek İsterken 2 Bin Yıllık Yeraltı Şehri Buldu

Kayseri’de evini yenilemek isteyen Mustafa Halıcıoğlu tadilat sırasında 2 bin yıllık yer altı şehri buldu.

Kayseri, Melikgazi ilçesi Ağırnas Mahallesi’nde Mimar Sinan’ın evinin olduğu sokakta oturan Mustafa Halıcıoğlu, evini tadilat etmek isterken büyük bir sürpriz ile karşılaştı.

Halıcıoğlu 5 yıl önce evini tadilata sokmak istedi. Sokakta bulunan 4 evi de satın alarak çalışmalara başladığı sırada evlerin altında bir yeraltı şehri keşfetti.

Halıcıoğlu, bu keşfinden sonra Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı’nın (ÇEKÜL) yardımları ile 200 metre uzunluğundaki yer altı şehrini gün yüzüne çıkarmaya çalışmaya başladı.

ÇEKÜL Temsilcisi Prof Dr. Osman Özsoy, 3-4 yıl önce bu keşiften haberdar olduklarını söyledi. Çalışmaların hala sürdüğünü ve Mehmet Halıcıoğlu’nun yeraltı şehri için büyük çaba sarf ettiğini söyledi.

Bulunan yeraltı şehrinin Kapadokya’daki benzerlerine benzeyen kapatma taşları, mekanizmaları, yaşam alanları ve geçişler olduğu söylendi. Yer altı şehrinin yaklaşık 2 bin yıllık olduğu ve 150-200 metre uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor.

Halıcıoğlu, babasını kaybettikten sonra evin miras kaldığını söyledi. “Babamızın ocağı tütsün diye bir girişimde bulunduk.” ifadeleri ile tadilata başlama nedenini söyledi.

Halıcıoğlu gelecek nesillere bir miras bırakmak amacıyla 5 yıldır çok çalıştıklarını söyledi. Maddi ve manevi anlamda çok yorulduğunu söyleyen Halıcıoğlu “Devletimiz bu konuda inşallah bize destek olur ve değerleri ortaya çıkarırız.” dedi.

Yer altı şehrinin moloz ile kaplı olduğunu ve tüm molozları temizlediğini söyleyen Halıcıoğlu, ” Konutlardan artan molozları, uzağa taşımak yerine mağaralara doldurmuşlar.” dedi

Mehmet Halıcıoğlu’nun bulduğu bu yeraltı şehrine “Halıcıoğlu Yer Altı Şehri” ismi verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x